Вуелтата има нов лидер – Хорнър изпревари Нибали при победа на Родригес

Напрежението, на което Крис Хорнър (RadioShack-Leopard) подлагаше лидера във Vuelta a Espana Винченцо Нибали (Astana) даде резултат и американският ветеран най-сетне облече червената фланелка на лидер, само 2 етапа преди края.

Промяната на върха в генералното класиране стана факт след 19-тия етап, който иначе бе спечелен от Хоаким Родригес (Katusha).

Преди началото на дългия 181 км етап Хорнър изоставаше с 3 секунди от Нибали, но след успешната атака на американеца на финала в Алто Наранко, колоездачът на RadioShack на свой ред вече води пред италианеца с 3 секунди.

В по-голямата част от етапа имаше откъснала се група, но големи усилия в преследването хвърли Хоаким Родригес, който в последствие направи мощна атака в последния километър и стигна самостоятелно първи до финала.

След като Едвалд Боасон Хаген (Sky) и Георг Прайдлер (Argos-Shimano) бяха настигнати преди Овиедо, последваха редица опити за атака, неутрализирани от съотборниците на Николас Роуч от Saxo-Tinkoff.

Самият Роуч направи своята акция на половината на финалното изкачване, но ирландецът не успя да удържи на бързия Родригес, който го подмина в последния километър, за да вземе победата и да намали пасива си в генералното класиране.

Втори завърши Диего Улиси (Lampre-Merida), трети Дани Морено (Katusha), следван от местния герой Самуел Санчес (Euskaltel-Euskadi). Хорнър остана на 14 секунди зад победителя на шесто място, а 6 секунди зад него бе и Нибали, което се оказа достатъчно за промяна в генералното класиране.

2 етапа преди финала, Хорнър води с 3 секунди пред Нибали и с 1:06 минути пред Алехандро Валверде (Movistar). Днешният победител Хоаким Родригес е четвърти на 1:57 минути.