Какво се случи на Световното по планинско колоездене в Ленцерхайде?

През уикенда в швейцарския курорт Ленцерхайде се проведе Световното първенство по планинско колоездене, което донесе новите световни титли в крос-кънтри и даунхил.

В събота бяха стартовете в крос-кънтри, където при мъжете изненада нямаше. Швейцарският герой Нино Шуртер зарадва местната публика със своята седма титла.

Той атакува още в началото и само италианецът Герхард Кершбаумер успя да продължи с него. Двамата караха заедно почти цяло състезание, но обиколка и половина преди края Шуртер атакува и в крайна сметка завърши с 11 секунди пред Кершбаумер. Холандецът Матьо ван дер Пол, който се изявява успешно и в колокроса, а вече и на шосето, завърши трети.

При дамите титлата замина към САЩ след триумф на Кейт Кортни, която кара своята първа година при дамите. Втора на 47 секунди остана датчанка Аника Лангвад, която след втората обиколка имаше аванс от 35 секунди, но в крайна сметка изостана. Емили Бати от Канада допълни топ 3.

Неделя пък бе ден за спускане. При дамите се оказа, че конкуренция за първото място няма. Последната по трасето Рейчъл Атертън даде време с 9,983 секунди пред своята сънародничка Тани Сийгрейв, която пък преди това подобри с 0,7 секунди времето на французойката Мириам Никол.

При мъжете своята титла от 2017-а успя да защити Лоик Бруни. Той подобри само с 0,213 секунди предишното най-добро време на белгиеца Мартин Мес. Топ 3 допълни британецът Дани Харт.