Реми Ди Грегорио спечели Обиколката на България, Стефан Христов взе последния етап

Французинът Реми Ди Грегорио от Martigues спечели 63-ото издание на Обиколката на България! В последния етап от Трявна до Троян първото място завоюва българинът Стефан Христов от турския отбор Brisaspor, а Ди Грегорио нямаше проблеми да завърши в лидерската група и да остане на върха в генералното класиране.

На второ място в крайното класиране остана Спас Гюров (Несебър) на 27 секунди изоставане, а тройката допълни Михайло Кононенко (Kolss) на 1:06 минути. В топ 10 завършиха още трима българи. Колоездачите на Brisaspor Стефан Христов и Георги Георгиев са съответно пети и шести, а 10-ото място е за Евгени Балев от Несебър.

Последният етап стартира с изкачване от трета категория, където премията спечели Георги Георгиев от Brisaspor, а след Габрово Георгиев и Денис Костюк от Kolss се бяха откъснали с 1:20 минути пред основната група. Двамата лидерите преминаха първи и изкачването от първа категория на връх Шипка като авансът им се задържаше постоянен до Павел Баня.

На спускането на Стражата разликата бе стопена на 45 секунди, а преди Карлово двамата вече бяха застигнати. Тук успешна атака опита Тим Гебауер от германския Stölting, а малко по-късно към него се присъедини Павел Бернас (Marcpol) като преди Карнаре двамата бяха на около минута пред основната група.

Преди изкачването при Беклемето Гебауер вече бе застигнат от основната група, а към Бернас се присъедини Спас Гюров (Несебър). Зад тях бе група от 18 колоездачи, сред които бе и бившият участник в Тур дьо Франс Ди Григорио.

В последствие двамата бяха застигнати и така към финала на Троян се отправи група от 20 колоездачи. В крайна сметка Стефан Христов завърши първи, следван от Виталий Бутс (Kolss) и Кристиан Магер (Stölting ), а Ди Грегорио завърши спокойно и узакони първото си място в генералното класиране.

Зелената фланелка за най-активен състезател спечели Хаста Гокхан (Brisaspor), а Александр Шушемоин (Казахстан) завърши с червената фланелка на бели точки за най-добър катерач. Германецът Фил Баухаус, който бе най-бърз в първия етап, спечели бялата фланелка за най-добър млад колоездач.