Стибар пребори Нис и спечели третата си световна титла в колокроса

Зденек Стибар спечели своята трета световна титла в колокроса след епичен дуел със Свен Нис по време на състезанието в Хоогерхейде. Двамата колоси сътвориха страхотна битка като в последната обиколка Стибар атакува на няколко пъти преди в крайна сметка да успее да се отскубне от белгиеца. Домакините все пак могат да са доволни, че освен Нис имат и втори човек на подиума в лицето на Кевин Пауелс, който взе бронза.

Французинът Франсис Мурей пое инициативата и поведе колоната в началото на състезанието. За разлика от него Нийлс Алберт стартира кошмарно, което в последствие му струва и липсата на възможност да се бори за челните места.

Стибар демонстрира намеренията си още от начало и бързо стигна до място в челото, показвайки отлична форма, въпреки липсата на колокрос тренировки в последно време.

Още в края на първата обиколка се заформи битката между Нис и Стибар, които бяха в лидерска позиция заедно с Мурей и Ван дер Хаар. Французинът скоро отстъпи назад, а разликата между лидерите и преследващата ги група, включваща петима белгийци, бе 17 секунди.

В следващата обиколка и Ван дер Хаар загуби контакт с Нис и Стибар, а скоро той бе настигнат от Кевин Пауелс.

Авансът на лидерското дуо постепенно се увеличаваше, а Нис успя да направи и няколко секунди преднина пред съперника си при оставащи 2 обиколки. Белгиецът обаче се удари в огражденията при един обратен завой и така позволи на Стибар да го настигне.

155493_10152190621835535_89733670_n

В последната обиколка чехът бе този, който на няколко пъти опита атаки, Нис ги отрази, но упорството на Стибар даде резултат и поредното му мощно отскубване му донесе достатъчна преднина от 6 секунди. До финала чехът бе страхотен и в крайна сметка завърши с 12 секунди пред Нис. Кевин Пауелс пък спечели битката за бронза. Четвърти остана Клаас Ванторнут, пети Том Меюсен, а Ван дер Хаар шести.

Репортаж от състезанието:

Пълен запис от състезанието:

При мъжете до 23 години белгиецът Вут Ван Аерт спечели световната титла, финиширайки на 50 секунди пред сънародника си Михаел Вантуренхут, а големият фаворит Матьо ван дер Поел (Холандия) остана трети на 1:17.