Първа българска победа в Обиколката на България

Александър Алексиев донесе първа етапна победа за страната ни в тазгодишното издание на обиколката за България.

Състезателят на КК „Несебър“ спечели 5-ия етап (от Елена до Мъглиж) с дължина 79 km., като даде време от време 1:48.22 часа. Втори на 4 секунди след победителя финишира турчинът Ферит Джан Шамлъ от клуб „Торко“. Трети остана украинецът Виталий Буц от клуб „Коус“ с изоставане от 52 секунди след победителя. Днешният етап бе най-късият в обиколката и бе съпътстван от много трудното изкачване на Стара планина през Върбишкия проход. Премията от първа категория на върха спечели украинецът Андрий Браташчук.

При спускането заедно с него напред се откъсна група от трима души – Браташчук, Александър Алексиев и Джан Шамлъ. Алексиев и Джан Шамлъ се откъснаха с преднина около минута, която успяха да запазят до финала в Мъглиж. Алексиев пресече първи финала с финален спринт пред турския представител. Алексиев изпълни обещанието си, че ще спечели днешния етап, тъй като е жител именно на град Мъглиж.

Всички носители на фланелките до днешния етап ги запазват. Жълтата и бялата фланелка за лидер в генералното класиране остава за италианеца Марко Текио. Втори в индивидуалното класиране е неговият сънародник Симоне Раванели, а трети е казахстанецът Жандос Бижигитов. Зелената фланелка за най-активен състезател продължава да се носи от беларусина Евгений Собал. Бялата фланелка на червени точки за най-добър катерач остава притежение на украинеца Андрий Браташчук.